Kategorie
Bez kategorii

Usuwanie tatuaży

Usuwanie tatuaży ciemnych i kolorowych

OPIS STOSOWANIEJ TECHNOLOGII

Stosowany laser charakteryzuje się bardzo gęstą wiązką promienia, która powoduje rozbicie cząstek pigmentu na mniejsze fragmenty. Są one na tyle małe, że mogą być bezpiecznie wchłonięte i wydalone przez organizm. Całkowite usunięcie tatuażu może wymagać przeprowadzenia kilku sesji. Wybielenie tatuażu będzie widoczne już po pierwszym zabiegu.

WSKAZANIA

Choć teoretycznie tatuaż jest permanentnym rysunkiem, dzięki najnowszym technologiom istnieje możliwość jego usunięcia i to bez konieczności poddawania się operacji. Zastosowanie lasera Q-Switchjest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym wykonane tatuaże już się znudziły lub po prostu zaczęły wyglądać nieestetycznie.

PRZYGOTOWANIE SIĘ DO ZABIEGU

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania skóry przed zabiegiem. Skóra musi być czysta, bez wykwitów patologicznych. Zabiegi poprzedzone są konsultacją.

System chłodzenia niweluje dyskomfort związany z zabiegiem i nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Po zabiegu można spodziewać się wystąpienia krótkotrwałego (do 2 dni), niewielkiego zaczerwienienia i obrzęku. Ich nasilenie nie stwarza potrzeby ograniczenia aktywności.

– 2 tygodnie przed zabiegiem nie depilujemy skóry, na której ma być wykonywany zabieg

– zioła (dziurawiec, nagietek, przestać używać na 2 tygodnie przed zabiegiem),

– aspiryna (przestać stosować 3dni przed zabiegiem),

– opalenizna (4 tygodnie przed zabiegiem),

– krem samoopalający (przestać stosować 1 tydzień przed zabiegiem),

– krem z retinolem i witaminą C (przestać używać przez 2 tygodnie przed zabiegiem),

– peeling (przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem),

– spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem).

PRZEBIEG ZABIEGU

Laserowe usuwanie tatuażu wymaga kilku sesji z użyciem lasera. Ilość zabiegów uzależniona jest od wielkości i głębokości tatuażu, zastosowanych barwników, gęstości barwnika, koloru skóry i indywidualnej reakcji na laser. Laserowe usuwanie tatuażu wiąże się z niezbyt dotkliwym bólem, dlatego też zabieg zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulenia. Pod wpływem lasera dochodzi do uszkodzeń naskórka, z czasem przekształcających się w strupy, które samoistnie odpadają. Po zabiegu miejsce tatuażu smaruje się maścią z antybiotykiem i pokrywa opatrunkiem.

EFEKTY

Usunięcie tatuażu podczas jednego zabiegu jest praktycznie niemożliwe, a ich liczba zależy od kilku czynników: koloru lub ilości kolorów występujących w tatuażu, wielkości, gęstości  barwnika, jego typu, głębokości tatuażu, koloru skóry oraz indywidualnej reakcji na laser.
Tatuaże amatorskie wymagają 4-5 zabiegów do niemal całkowitego usunięcia. Z kolei profesjonalne o dużej gęstości i silnych pigmentach, wymagają ok. 6-8 zabiegów. Należy zrobić sobie 6-8 tygodniową przerwę pomiędzy zabiegami, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm. Uwidacznia się to stopniowym rozjaśnianiem tatuażu. Ile trwa pojedynczy zabieg? Czas trwania zabiegu zależy od rozmiarów tatuażu lub przebarwienia i może wynosić od 5 do 60 minut.

PRZECIWWSKAZANIA

– łuszczyca,

– liszaj,

– niewydolność nerek (ostra lub przewlekła),

– nowotwór,

– stwardnienie rozsiane,

– immunosupresja,

– blizny,

– niektóre leki (np. Accutane),

– choroby naczyniowe,

– bielactwo,

– cukrzyca,

– małopłytkowość,

– choroby naczyń obwodowych,

– anemia,

– zaburzenia krzepliwości krwi,

– reumatoidalne zapalenia stawów,

– zaburzenia psychiczne,

– choroby przewlekłe.

POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE

– unikać opalania się (1 miesiąc)

– unikać stosowania makijażu na poddane zabiegowi miejsce (4-5 dni)

– nie stosować leków i kosmetyków, odstawionych przed zabiegiem: zwiększających wrażliwość skóry na światło, przeciwzakrzepowych (antykoagulacyjnych), złuszczających, podrażniających skórę (minimum 2 tygodnie)

– unikać ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli, masaży i sytuacji, które mogą narazić skórę na urazy (do 1 tygodnia)

– spożywać gorących i pikantnych potrwa i nadużywać alkoholu

– nie używać silnych peelingów, toników na bazie alkoholu, mydła i spirytusu

Można stosować środki łagodzące podrażnienia i poparzenia, np. kremy natłuszczające. Po ok.3-6 tygodniach pacjent powinien przyjść na wizytę kontrolną oceniającą efekty zabiegu i ewentualne wskazania do kolejnego leczenia.